НАССР, ДПП и ДХП

Основата на всяка Система за управление на безопасността на храните са Добрите практики и Анализ на опасностите и критични контролни точки НАССР. Разработването, прилагането и поддържането на Добри практики и Система за управление безопасността на храните или система за Анализ на опасностите и контрол на критичните точки е законово изискване регламентирано в Закон за храните.

Наредба № 14 от 9 Декември 2021 за Хигиена на храните в съответствие с Регламент (ЕС) 852 / 2004 конкретизира хигиенните и технологичните процедури, които обекти за производство, преработка и търговия с храни трябва да документират и прилагат.

Добрите практики включват следните програми: Сграден фонд и помещения; Технологично оборудване; Управление на отпадъци; Контрол на вредители; Водоснабдяване и контрол на питейната вода; Хигиена на помещения и оборудване; Лична хигиена на персонала; Входящ контрол и приемане на суровини и материали; Съхранение на суровини, материали и готова продукция; Технологична обработка и опаковане на храни; Транспорт на храни; Обучения; Проследяване, изтегляне и връщане на продукта.

Аналзиз на опасностите и кртитични контролни точки НАССР (Hazard analysis and critical control points) е система за управление безопасността на храните, която се базира на седемте принципите на HACCP: 1. Анализ на опасностите; 2. Определяне на Критичните контролни точки (ККТ); 3. Определяне на критичните граници; 4. Система за мониторинг на ККТ; 5. Корективни действия; 6. Верификация; 7. Документация. Системата за управление безопасността на храните се изгражда гради при следване на 12 стъпки: номиниране на НАССР екип; описание на продукта; употреба на продукта и очаквани консуматори; диаграма на процесите; потвърждение на диаграмата и т.н.

Обемът на документацията по Добри практики и Система и управление безопасността на храните зависи от спецификата на обекта за производство и/или търговия, прилаганите процеси, произвежданите продукти и големината на бизнеса.

Добри практики и са онези програми, които са създадени специално за вашия обект и дейност и които ще осигурят контролирана хигиена и безопасно производство, съхранение и продажба на храните.

Разработването и прилагането на Добри практики и Система за управление безопасността на храните не би трябвало да се разглежда само като законово изискване. Добрите практики са онзи инструмент, който ще ви осигури предлагането на безопасни продукти и спечелване доверието на вашите клиенти.

Ползите от работещите Добри практики и Система за управление безопасността на храните:

  • Предотвраяване на хранителни отравяния, рекламации и оплаквания на клиенти;
  • Редуциране количеството на развалени/бракувани храни;
  • Създаване на комфортна работна среда и мотивация на персонала;
  • Спечелване доверието на клиентите, изграждане на добра репутация и повишаване на продажбите.